Menu
קואליציה לפיתוח תשתיות – הצעד הבא בחיזוק השדה החברתי?

 

 מאת: שני גלעדי, מנהלת תכניות פיתוח תשתיות

 

מהו פיתוח תשתיות במגזר החברתי בישראל? עד כמה צריך לקדמו ולהשקיע בו משאבים? מי האחראים לקידומו – קרנות, עמותות או גורמים מייעצים? נפגשנו ליום עבודה מרוכז כדי לחשוב יחד, להציף דילמות מקצועיות ולקיים שיח רב משתתפים בגובה העיניים לקידום הנושא.

 

בשנים האחרונות, אנחנו שומעים יותר ויותר שחקנים פילנתרופים המבקשים לקחת חלק בטיוב המגזר החברתי באופן כללי ובתחום פיתוח התשתיות כשדה מקצועי מתפתח וחשוב. בעוד שבארה"ב התחום נחקר מהיבטים רבים והמסקנות מיושמות בשטח, בישראל נראים ניצנים ראשוניים של הבנה עד כמה השקעה בפיתוח תשתיות מעלה את האפקטיביות של הארגונים להובלת שינוי חברתי בר קיימא. לשם המחשה, בעוד שחיפוש גוגל של המושג "Capacity Building" מעלה כ-61 מיליון תוצאות, חיפוש של המונח "פיתוח תשתיות" מנוע חיפוש מעלה 49,000 תוצאות בלבד.

 

מהי בניית תשתיות? זוהי כל השקעה בפיתוח ארגון חברתי, במטה שלו ויכולותיו הארגוניות, ובכך הכפלת יצרנותו והאפקטיביות שלו במתן מענה לצרכים החברתיים בהם הוא מטפל.

 

קבוצת מרום הוקמה לפני עשור במטרה לטייב את המגזר החברתי באמצעות עיסוק מקצועי בתחום פיתוח התשתיות. בשנה שעברה, מצאנו שותפה אמיצה להתעמקות בתחום ולדילמות המקצועיות - פדרציית סן פרנסיסקו. ביחד, החלטנו לקיים יום עבודה שכולו קידום וחקירת תחום פיתוח התשתיות בקרב המגזר החברתי בישראל.

 

המפגש התקיים בתחילת מרץ, במכללת תל אביב יפו וכלל נציגים משלושת המגזרים העיקריים: גורמים מממנים, עמותות וגופים מייעצים בתחומים מגוונים של פיתוח תשתיות. מטרת היום העיקרית הייתה לשים את הנושא על סדר היום המגזרי: לבחון כיצד ניתן להעמיק את העשייה בתחום, לעורר מודעות לנושא ולשתף פעולה למען מטרות משותפות של גורמי העניין באמצעות דיאלוג פתוח בין שחקנים ותיקים וחדשים.

 

מתחילת היום הורגש כי הנושא מבעבע זמן רב מתחת לפני השטח. כלל המשתתפים שיתפו עד כמה הנושא בוער אך לא מטופל, ובשל העומס בו השטח נתון, אין הקצאת משאבים מספקת לנושא.

 

מנכ"לים שיתפו כי לתחושתם אין מספיק מקצועיות בתחום, ולמרות ההסכמה הגורפת ביניהם שיש להשקיע בפיתוח המטה והתשתיות ,הם מתקשים לראות מעבר לעבודה השוטפת ולהקדיש את משאבי הארגון המועטים לחיזוק יכולות ארגוניות.

 

לצדם, נציגי פילנתרופיה שיתפו בקושי לחוש את הצרכים בשטח ללא הצפתם מ"למטה"; כדי לשקף לתורמים את נחיצות ההשקעה הם צריכים להבין לעומק את הקשיים המקצועיים במטה הארגון, קשיים שארגונים חברתיים בדרך כלל מעדיפים להצניע ולא לשתף.

 

מהלך היום התאפיין ברצון ללמוד מחד, ובמעשיות רבה מאידך. לא עוד "יום עיון" פרונטלי, אלא מפגשים  בגובה העיניים בין מגוון השחקנים במטרה, לשפר ולהשתפר. המפגש כלל שולחנות עגולים על פרקטיקות שונות לפיתוח תשתיות, דיונים בקבוצות קטנות על האופן בו כל אחד מהקהלים אמור לקדם את הנושא והחסמים שעולים מולו וכן ישיבת מליאה בה התקיים שיח על האופן בו ניתן לקחת את חקירת הנושא קדימה. 

 

בין האתגרים המרכזיים שעלו היה המתח הקיים בין השקעה בטווח הקצר לעומת הטווח הארוך, שכן תהליכי פיתוח תשתיות הם ארוכי שנים. כמו גם הקושי בהשקעת משאבים בתחומי מטה והנהלה בעוד שארגונים חברתיים משוועים למימון פרויקטלי נוסף. החוסר במודלים ארגוניים רלוונטיים למגזר השלישי וכן חוסר השקיפות בין התורמים והנתרמים המרדד את השיח, ומייצר ניכור במקום שיתוף פעולה

 

בין האתגרים המרכזיים שעלו היה המתח הקיים בין השקעה בטווח הקצר לעומת הטווח הארוך, שכן תהליכי פיתוח תשתיות הם ארוכי שנים. כמו גם הקושי בהשקעת משאבים בתחומי מטה והנהלה בעוד שארגונים חברתיים משוועים למימון פרויקטלי נוסף. החוסר במודלים ארגוניים רלוונטיים למגזר השלישי וכן חוסר השקיפות בין התורמים והנתרמים המרדד את השיח, ומייצר ניכור במקום שיתוף פעולה.

 

 הסוגיות הבוערות הביאו להבנה כי הנושא משמעותי לסדר היום החברתי בישראל וגובשו התובנות הבאות:
1. נדרשת עבודה ממוקדת על יצירת תקשורת פתוחה וקשובה בין עמותות ומממנים
2. הנושא מצריך הקצאת משאבים, ולשם כך נדרשים חשיבה ותעדוף מחדש של תחומי ההשקעה הן מצד המממנים והן מצד העמותות.
3. יש לבחון לעומק את המקום שניתן לגורמים הייעוציים בשיפור תהליכים פנים ארגוניים

 

זהו קצה הקרחון בקידום שיח פיתוח התשתיות בישראל. מדובר בריצה למרחקים ארוכים ויש צורך בשינוי תרבותי יסודי בהתנהלות החברה האזרחית כדי למקם נושא זה בראש סדרי העדיפויות. ניכר שכדי לקדם את הנושא באופן רוחבי ויציב, יש לגייס שותפים משמעותיים מכל הקשת המקצועית וממקבלי החלטות בשדה החברתי.

 

הצעד הראשון וההכרחי הוא הקמת קואליציה רחבה של בעלי עניין מובילים, אשר יקדמו שינוי של סדר היום. הקואליציה  תתגבש בחודשים הקרובים ותוביל הנחת תשתיות לנושא. מדובר במהלך מורכב ואיטי, והרי גם קואליציה לפיתוח תשתיות צריכה קודם כל לבסס את תשתיתה על מנת לייצר שינוי.

 

 

Contact Us

 

Marom Group

8 Mikveh Israel st. Tel Aviv, Israel 6511403

Phone: +972-77-500-4265

Fax: +972-77-550-2179

Email: office@marompb.com


Follow Us: fb iconlinkdin icon

.

Please type your full name.
Please enter your phone number.
Please enter your email address