Menu

 

בגובה העיניים: שיחה עם הרב רונן נויברט

 

מאת: שני גלעדי, מנהלת תכניות פיתוח תשתיות

 

עשור של עבודה בשדה החברתי עם מגוון גדול של בעלי עניין, הביאו אותנו, הצוות המקצועי של קבוצת מרום, להבנה שפיתוח התשתיות בחברה האזרחית הוא מנוע הצמיחה העיקרי של הארגונים החברתיים וכתוצאה מכך של השינוי החברתי. במסגרת תכניותינו השונות לפיתוח תשתיות אנו עובדים עם ארגונים במטרה לחזק ולטייב את תשתיותיהם במגוון תחומי מטה ולומדים מהם על בסיס יום-יומי מהן הדרכים הנכונות ביותר לחיזוק השדה החברתי בישראל ובעולם. כחלק מתהליך הלמידה הפנימי שלנו, נפגשתי עם הרב רונן נויברט, יזם חברתי ישראלי, כדי לשמוע את נקודת מבטו על חשיבות ההשקעה בפיתוח תשתיות, ללמוד מניסיונו על הקמת ארגונים חברתיים יציבים ולחשוב ביחד על הרכיבים ההכרחיים לקיום תהליכי פיתוח תשתיות מוצלחים.

 

הרב רונן הקים בשנה האחרונה את ארגון ואהבת"א, עמותה ששמה לה למטרה לקרב בין המגזרים השונים בישראל. עד שהקים את הארגון עבר רונן במגוון תפקידים בזירה החברתית ולמד לעומק את החברה הישראלית. עד גיל 27 הוא פיתח קריירה צבאית ושירת בתפקידים מבצעיים בחיל הים. לאחר מכן, במקביל ללימודי הסמכה לרבנות, עבד בתחום ההייטק. לפני 12 שנים עבר לארה"ב, שם היה שליח מרכזי של בני עקיבא ונחשף לעולם העשייה החברתית, הניהול, היזמות החברתית ועוד. עם חזרתו לארץ התחיל לעבוד בארגון צוהר שם הוביל מיזם להכשרת רבני קהילות. במקביל, עמד בראש קהילה ברעננה, אחת הקהילות המפותחות ביותר בארץ עם מגוון של חברים, וועדות ופעילויות. לפני 5 שנים הקים את ארגון בית הלל, שמטרתו לעצור את ההקצנה בשיח הדתי רבני ולתת קול מתון שבונה גשרים בין המגזרים השונים בישראל. לפני שנה יצא להרפתקה חדשה בתל אביב עם הקמת ואהבת"א.

 

?מה היה הרעיון המסדר מאחורי הקמת ואהבת"א

עד הקמת הארגון עבדתי בעיקר בציבור הדתי, בעיקר בתוך הקהילה. היה לי קשר עם הציבור החילוני, אבל לא שם היה מוקד העשייה החברתית. ערכתי כבר למעלה מ 800 חופות (בחינם), מתוכן לפחות 500 לזוגות חילוניים מתל אביב. בכל הזמן הזה, ויחד עם המיזמים שכבר קמו במסגרת עשייתי בבית הלל (שבת ישראלית ואירועים דומים ברחבי תל אביב) התגבשה אצלי ההבנה שצריך לפעול בדרך אחרת.
היה לי חלום לבוא לתל אביב, ולייצר שינוי חברתי עם שתי מטרות עיקריות: האחת, לבנות גשרים בין דתיים וחילוניים, והשנייה היא להנגיש יהדות רלוונטית לכולם מתוך הבנה לאחר עשורים רבים בהם היהדות הייתה גורם לסכסוך, יש עכשיו הזדמנות להפוך אותה לגורם מחבר, בשל ההתחדשות היהודית המתחוללת לאיטה בחברה הישראלית. לא באתי מתוך רצון להחזיר מאן דהו בתשובה אלא לבנות גשרים, דרך הגורם המשותף העמוק ביותר השייך לכולנו – הזהות היהודית שלנו. לעניות דעתי, הסיכון האסטרטגי הגדול ביותר למדינת ישראל הוא פנימי, השסע והקיטוב בחברה הישראלית.

 

 ?למה דווקא תל אביב

כי היא מייצרת טרנדים, וכשנוצר שינוי בחברה הישראלית הוא בדרך כלל מגיע מתל אביב, למשל המחאה החברתית. תל אביב היא המנוע המרכזי ליצירת שינוי בחברה. ישנם מקומות קלים יותר לפעול בהם, כמו רעננה למשל, אבל הם אינם מייצרים שינוי. בניגוד לתדמית החילונית והמתנשאת שיש לתל אביב, כאשר מסירים את הקליפה ומתבוננים פנימה מגלים שיש צמא כה גדול אצל רבים, לחיבור לזהות היהודית ולמסורת. אחרי שנים של אנטי וסלידה, יש טרנד של התחדשות וסקרנות יהודית, לאו דווקא חזרה בתשובה. התזמון הנוכחי והמיקום הנוכחי הם כר טוב להוציא את היהדות מהניכוס הדתי שלה ולעודד כל אחד לתבוע בעלות על היהדות שלו.

 

 ?באיזה שלב בחיי הארגון החלטת לגייס עובדים ולהתחיל בפעילות

התחלתי בנובמבר 2016, ברגע שיצאתי עם הודעה לקהילה שלי ברעננה שאני עוזב, לקראת חצי שנת שבתון שהיתה לי. התחלתי לדבר על היוזמה החדשה עם חברי הקהילה. במקביל, טסתי לחו"ל והתחלתי לגייס כספים מתוך קשרי העבר שלי. התחלנו כארגון מתנדבים, ומתוך המתנדבים התגבשנו לכדי צוות עובדים. ביוני 2017 כבר העסקנו 5 עובדים. עד ספטמבר האחרון הנחנו תשתיות של יצירת עמותה, הגדרת חזון מטרות ויעדים.

 

 ?מה הוביל אותך להחלטה שהארגון בשלב בו יש להשקיע בפיתוח תשתיות

 הבנתי שאני קרוב למיצוי מעגל התורמים שאני יכול להביא מקשרים אישיים אבל עלינו להגדיל את התרומות כדי לאפשר צמיחה לכן צריך להשקיע באופן אסטרטגי בפיתוח המשאבים , כדי לייצר המשכיות לארגון. הארגון היה צריך מישהו שיעשה עבודה מסודרת ויניח תשתית ארוכת טווח כדי שהתקציב הארגוני יישמר וייגדל, מישהו שיידע לפנות לקרנות, פדרציות ותורמים שאין לי קשר אליהם, וייצר קשרים ושותפויות ארוכות טווח לכן שכרנו אדם ייעודי לתפקיד.

מה שהיה חשוב לי זה לקחת מישהו שהוא שותף לדרך ויכול להיות חלק אינטגרלי מהצוות המוביל. אם הייתי שוכר אדם עם יותר ניסיון אז אולי הייתי נעזר ביועץ פיתוח תשתיות בשלב מתקדם יותר, אבל כאמור – היה לי יותר חשוב שכל חבר צוות יהיה שותף לחזון שלנו, כי את ההדרכה המקצועית ניתן לקבל מגורם חיצוני. זה הסתדר לטובה כי רציתי לפתח מערך פיתוח משאבים נכון ויציב כבר מההתחלה, ולכן יצאתי נשכר כשפניתי לעזרה בפיתוח תשתיות מגורם חיצוני שילווה כבר מהצעד הראשון.

 

 חשוב לציין שבנקודת זמן זו בחרו ואהבת"א להיכנס לתהליך משותף יחד עם קבוצת מרום. בתהליך הליווי אנו פועלים לחזק את התשתית הארגונית בהיבטים של פיתוח משאבים, יצירת מתודת עבודה, פיתוח שותפויות ובניית נהלים ארגוניים להטמעה. במקביל, אנו מלווים את הנהלת הארגון בחשיבה אסטרטגית אודות תיאוריית השינוי החברתי שלו והדרכים המיטיביות להוצאתה לפועל.

 

 ?מה היו הציפיות שלך מהתהליך המקצועי איתנו

 ציפיתי לעזרה בחשיבה אסטרטגית לארגון ובראשה אסטרטגיית פיתוח משאבים. אני לא רוצה לירות לכל הכיוונים, אלא לעבוד לפי תכנית עבודה עם מטרות ברורות ויעדים מדידים. שנית, רציתי סיוע בפיתוח מאגרי מידע ומיפוי עומק של השטח ולבסוף, גם גורם שיוכל להדריך אותנו בפתיחת דלתות אסטרטגיות.

 

  ?איזה שינויים התרחשו תוך כדי הליווי המקצועי

 אחרי חצי שנה של פעילות העמותה, ראינו מצד אחד הצלחות ומצד שני הרגשנו שאנחנו "פול גז בניוטרל". יש 5 עובדים אבל אין פרופורציות בין המשאבים שמושקעים לבין התוצאות בשטח. כל התפוקות הסתכמו להפקת ערב אחד בשבוע. בתחילה נכנסנו למהלך השקה ומיתוג - קבלות שבת, אירועי סליחות, קמפיינים - לביסוס השם שלנו בקרב קהלי היעד בתל אביב. אבל השלב הבא היה כניסה לשגרה של פעילות שוטפת. בשל מגוון סיבות, בעיקרן דינמיקה בצוות ואופיים של המובילים, לא הצלחנו לייצר את המעבר לשגרה כפי שתכננו. החלטנו לעצור הכול ולחשב מסלול מחדש. זו הייתה הנקודה ששוב רצינו להיעזר ביעוץ חיצוני: איך לעבור ממקום של משבר למקום של צמיחה. היינו צריכים להחליט: או להרים ידיים ולסגור את הארגון או לצמוח מתוך המשבר. ובעצם, העזרה החיצונית שלכם עזרה לנו למנף את המשבר למקום של צמיחה – גם מבחינת הצוות וגם מבחינת חברי ההנהלה.

 

?מה למדתם כתוצאה מהתהליך? איפה הארגון נמצא היום, אחרי העבודה הצוותית

 אנחנו במקום הרבה יותר טוב – אנחנו מסונכרנים. התפוקה גדולה יותר. הצוות עובד טוב. העבודה מדויקת וישירה לקראת המטרות שהצבנו: הקמת קהילה, מציאת אכסניה, יצירת אירועים לקהל הרחב.
הנקודה המרכזית שלמדנו הייתה "איך מגיעים ליחד", שדתיים מסורתיים וחילוניים ירגישו בבית. במקור, חשבנו שברגע שיש צוות שמהווה מיקרוקוסמוס של שותפות חילונית ודתית זה מספיק. הבעיה היא שזה יצר מערכת יחסים טעונה, ומלאת ויכוחים, כל אחד הרגיש שהוא מייצג מגזר שלם. אבל בעזרת התהליך הבנו מה התפקיד של כל אחד, ועכשיו כל אחד מייצג את הפן המקצועי שלו בלבד. צוות צריך להיות ממוקד מטרה ויעדים, וזה לא משנה מי דתי ומי חילוני. התפיסה שהצוות צריך להיות מגוון אידיאולוגית הוכחה כלא נכונה. אלא, ברגע שאנשים מבינים את המקצוע, הזהות האידיאולוגית היא חסרת משמעות. מה שחשוב זה הגישה שמגיעים איתה, ולא הרקע הדתי.

 

 ?כיצד לדעתך יראה הארגון בסוף התהליך כשואהבת"א תצא לדרך עצמאית

 מבחינתי המטרה המרכזית היא גם סוף תהליך הליווי – תכנית אסטרטגית כלל ארגונית וגם זו הממוקדת בפיתוח משאבים. תכנית כזו תיתן התייחסות למגוון מקורות הכנסה – קרנות, תורמים פרטיים,עזבונות, גיוס המונים וכו'. אני רוצה עבור הארגון תוואי דרך אסטרטגי איתו נוכל להמשיך לצמוח בשנים הבאות.

 

 ?האם תוכל לתאר 2 אבני דרך משמעותיות בתהליך שהארגון עבר

 1. מינוף המשבר לצמיחה – הליווי עזר לנו לחשוב בצורה נכונה , איך לוקחים את הארגון קדימה. ההבנה שצריך להיות ממוקדים בחזון ובדרך שלנו.
2. מיקוד הסיפור שלנו – מה אנחנו מוכרים. מארגון שמספר תתי סיפורים חלקיים, אנחנו עכשיו מצוידים בסיפור ממוקד וברור יותר. זה השפיע מאד גם כלפי חוץ. אפילו עכשיו כשנסעתי לחו"ל, המטרות הארגוניות הרבה יותר ברורות לי ואני יודע בדיוק מה אנחנו רוצים להשיג. בהתחלה למשל, רצינו לפתח קהילות מגוונות כפעילות צדדית אבל בעקבות התהליך שעברנו הבנו שזה העיקר. המיקוד הזה גם איפשר הרבה פתיחת דלתות מול קרנות ושותפים חדשים על הדרך.

 

?לבסוף, מהן ההמלצות העיקריות שתיתן ליזם חברתי צעיר בבואו להקים תנועה חברתית חדשה

א. תהיה ממוקד בתכנית האסטרטגית – שתהיה לך תמונה ברורה מול העיניים, שתוכל לספר את הסיפור שלך והשינוי שאתה רוצה לראות בצורה מדויקת
ב. אל "תתאבד" על זה לבד – תשיג שותפים לדרך. שותפים שנושאים איתך בעול. ברמה הארגונית והרעיונית, אנשים שהם איתך ונותנים לך גב ותמיכה.
ג. אל תצא לדרך לפני שיש לך הבטחות כספיות קונקרטיות. אל תיכנס להרפתקאות שלא תוכל לצאת מהן.
ד. תחשוב בגדול – כמה שחושבים יותר בגדול, קל יותר להגיע למטרה הסופית ולגייס כסף. חזון קטן יביא שינוי קטן, אבל לחלום בגדול יביא לשינוי משמעותי בחברה ויעזור לך לבסס את הארגון והתשתית שלו.

 

עם סיום הריאיון הרגשתי עד כמה הרב רונן מחויב לפעילות אינטנסיבית ואפקטיבית ליצירת שינוי בחברה הישראלית. למדתי ממנו כיצד ליזום, להקים ארגונים, ולייצר שינוי במקומות קשים. לצד זאת, המתנה הגדולה שקיבלתי בשיחה זו ההכרה שמה שהופך אנשים בעלי ניסיון רב למובילי שינוי היא יכולתם לעצור , לשאול שאלות, להבין מתי צריך להיערך מחדש וכדאי להיעזר בגורמים חיצוניים שיתוו יחד את הדרך. ראיה לרחוק וענווה הן התכונות הבולטות ביותר אצלו, ובעיני הן אלה שמביאות אותו להתחדש ולייצר שינוי יותר מכל תכונה אחרת

 

 

Contact Us

 

Marom Group

8 Mikveh Israel st. Tel Aviv, Israel 6511403

Phone: +972-77-500-4265

Fax: +972-77-550-2179

Email: office@marompb.com


Follow Us: fb iconlinkdin icon

.

Please type your full name.
Please enter your phone number.
Please enter your email address